Nyt vedetään kireästi ja korkealta – arviossa Vigilhunter

Julkaistu Infernossa 3/2025.

11.05.2025
VIGILHUNTER
Vigilhunter
HIGH ROLLER

Kun ennestään tuntematon yhtye listaa vaikutteikseen Queensrÿchen, Crimson Gloryn ja varhaisen Fates Warningin, ja sen keulilla laulaa Hittenin Alexx Panza, voi olla varma, että nyt vedetään kireästi ja korkealta. Pienesti pro­gen US power metalin ystävien kannattaa siis olla kuulolla.

Panzan uusin projekti, jossa hän paitsi laulaa myös kitaroi kom­pit ja soolot, on vuosikausia va­kan alla piiloteltu italialaisyhtye Vigilhunter. Bändi lunastaa kovat odotukset – ainakin levyn puolivä­liin saakka. 40-minuuttisen albu­min alkupuoliskolla idolit, erityises­ti 1980-luvun lopun Queensrÿche, kuuluvat niin vahvasti, että vaikka Vigilhunterin debyytti on vahvasti pastissimaista menoa, se saa sure­maan Queensrÿchen nykytilaa.

Albumi jättää ristiriitaiset tun­temukset. Disconnected, Titan Glory, Shadow Rider (Vigilante) ja Sacrifice for Love ovat silkkaa ai­kaa uhmaavan jenkkipowerin juh­laa. Toisen kolmanneksen lopus­sa sävellyskynästä loppuu kuiten­kin muste.

Viimeiset kolme biisiä eivät ole huonoja, mutta ilman niitä – siis ep-mitassa – Vigilhunter oli­si alusta loppuun pelkkää murhaa. Vigilhunter kuitenkin pystyy tä­tä parempaan. Seuraan silmämu­na kovana.