Perustuksiltaan muuttumatonta, mutta jotain uuttakin kokeilevaa kikkadeathiä – arviossa Sadist

Julkaistu Infernossa 2/2025.

04.05.2025
SADIST
Something to Pierce
AGONIA

Ysärin alusta asti Italian tekni­sen death metalin eturintamassa seissyt Sadist jatkaa raiteillaan. Firescorchedin (2022) väestä ei ole bändin pomon, kitaristi-synisti Tommaso Talamancan lisäksi jäl­jellä kuin alkuperäislaulaja Trevor Nadir. Vaan eipä kokoonpanon eläminen ole vaikuttanut bändin musiikilliseen antiin ennenkään.

Yhtyeen kymmenes albumi Something to Pierce soi jälleen kikkadeathin maisemissa – pe­rustuksiltaan muuttumattoma­na, mutta jotain uuttakin kokeillen. Sitähän se aito progressiivisuus on.

Talamanca on sävyttänyt pro­gekuoloaan milloin minkäkinlai­sin melodisin maustein, ja tämän­kertaiset rohdot tulevat Lähi-idän sävelperinteen ja kliinin naislaulun suunnilta.

Kitaramelodioineen ja tahtilaji­sirkuksineen jatsahtavasti polvei­levaan progedödöön ja Nadirin aggressiiviseen huutoon naitetut uudet sävyt sopivat sekaan. Minulle ne eivät kuitenkaan maistu yh­tä hyvin kuin aikaisemmilla levyillä kuullut psykedeelisemmät trippai­lut tai kauhuleffamaiset syntikka­tunnelmoinnit.

Nyt syna lähinnä vain maalai­lee taustalla, ja Sadist-soundille lei­mallisen nauhattoman basson hii­punut roolikin hieman harmittaa.