Limp Bizkit -yhtyeen keulakuva Fred Durst on nostanut kanteen levy-yhtiöjätti Universal Music Groupia vastaan maksamattomien rojaltimaksujen vuoksi, uutisoi Billboard.
Tiistaina 8. lokakuuta Los Angelesin tuomioistuimelle jätetyssä kanteessa sanotaan, ettei Universal ole maksanut Limp Bizkitille rojalteja ”vuosikymmeniin”. Kanteen mukaan Universal ”systemaattisesti” ja tarkoituksella pimittää rojaltimaksuja edustamiltaan artisteilta ja pitää voitot itsellään. Kanteen mukaan asia koskettaa mahdollisesti ”satoja” Universalin artisteja.
”UMG, joka ylpeilee sillä, miten se sijoittaa artisteihinsa ja suojelee näitä, on kehittänyt systeemin, joka saa kantajan löydökset näyttäytymään entistäkin tyrmistyttävänä ja huolestuttavana”, Durstin asianajajat toteavat kanteessa.
Durstin mukaan UMG ei ole maksanut Limp Bizkitille yhtään rojalteja siitäkin huolimatta, että bändin levyjä on myyty yli 45 miljoonaa kopioita ja esimerkiksi Spotifyssa yhtyeen kappaleita on tämän vuoden aikana striimattu yli 450 kertaa. Durst väittää Universalin perustelleen asiaa sillä, ettei yhtye olisi vielä tuottanut niin paljon rahaa kuin levy-yhtiö on heille maksanut ennakkona.
”Ottaen huomioon, että Limp Bizkitin kolme ensimmäistä albumia on myynyt useita miljoonia jo 2000-luvun alussa, äänityskuluihin menneet ennakkomaksut on saatu nopeasti takaisin ja UMG:n olisi pitänyt alkaa maksaa rojalteja noista levyistä heti eikä 20 vuotta myöhemmin”, kanteessa todetaan.
Kanteen mukaan Durstin edustajat olivat lähestyneet Universalia asiasta ja havainneet, että yhtiöllä oli hallussaan Limp Bizkitille kuuluvia maksamattomia rojalteja yli miljoonan dollarin arvosta, mutta yhtiö oli ”unohtanut” tiedottaa bändiä kyseisistä rahoista.
Durst ja Limp Bizkit hakevat Universalilta 200 miljoonan dollarin korvauksia maksamattomista rojalteista. Lisäksi kanteessa vaaditaan levytyssopimuksen purkua ja että yhtiö palauttaa oikeudet musiikkiin takaisin yhtyeelle.
Tätä kirjoittaessa Universalin edustajat eivät ole vielä kommentoineet tapausta.