Ozzy Osbourne ja alkuperäinen Black Sabbath -nelikko jättivät viime lauantaina lopulliset hyvästit keikkalavoille Birminghamissa järjestetyn Back to the Beginning -spektaakkelin merkeissä. Maratonkonsertin aikana lavalla nähtiin nimekkäiden bändien (muun muassa Metallica, Slayer, Pantera, Guns N’ Roses, Tool) lisäksi varta vasten konserttia varten kasattuja superryhmiä, jotka esittivät Ozzyn soolotuotantoa ja Sabbath-ikivihreitä vaihtuvien solistien kanssa.
Yksi vierailevista solisteista oli Ghostin Tobias Forge, joka esitti yhdessä Travis Barkerin (Blink-182), Nuno Bettencourtin (Extreme), Vernon Reidin (Living Colour), Rudy Sarzon (ex-Ozzy Osbourne, Quiet Riot) ja Adam Wakemanin kanssa Osbournen kasariklassikon Bark at the Moon. Planet Rockin haastattelussa Forge sanoo, ettei kappale kuitenkaan ollut hänen ykkösvaihtoehtonsa.
”Monissa Black Sabbathin kappaleissa on laulua, sitten kaksi minuuttia pelkkää soittoa ja sitten taas vähän laulua. En halua pilkata ketään, mutta minä en vain pysty seisoskelemaan lavalla kahta minuuttia ja… [esittää taputtavansa tahtia]. Se oli yksi asia, jonka pidin mielessä, kun valitsimme biisiä”, Forge sanoo Planet Rockin julkaisemalla videopätkällä.
Monet Forgen alkuperäiset vaihtoehdot olivat joko jo varattu muille tai sitten ne hylättiin liian obskuureina. Hylsyn sai muun muassa kappale Sabbathin Sabotage-levyltä (1975), jonka bändi itse on soittanut keikalla vain kahdesti.
”Olisin halunnut laulaa Am I Going Insanen, koska se on niitä biisejä, jotka kuuluvat minun lapsuuteeni.”