”Raskaita riffejä ja muuta tuttua kamaa” – uutta Black Label Societya keväällä

18.09.2013

Black Label Societyn edellisestä varsinaisesta studiolevystä on ehtinyt vierähtää jo yli kolme vuotta. Parrakkaan poppoon liideri Zakk Wylde lupailee Billboardin tuoreessa haastattelussa uutta levyä kevääksi. Bändi on kirjoittanut uutta materiaalia viime kuussa päättyneeltä Megadethin Gigantour-kiertueelta kotiutumisestaan saakka.

”Levyllä tulee olemaan niitä raskaita riffejä ja muuta tuttua kamaa, jota kaikki rakastavat”, Wylde kommentoi. ”Alkuaikoina julkaisimme levyn per vuosi, joten useamman vuoden tauko tuntuu hullulta. Mutta olemme silti tehneet duunia taukoamatta ja kiertäneet maailmaa!”

Ennen uutta materiaalia luvassa on dvd ja blu-ray. Unblackened-niminen julkaisu ilmestyy syyskuun 24. päivä. Los Angelesissa taltioidulla livejulkaisulla kuullaan kappaleita kevyempinä ja intiimimpinä versioina. Alla näytteenä In This River.