Perinnemetallia persoonallisella hoilotuksella – arviossa Tower

Julkaistu Infernossa 3/2025.

01.06.2025
TOWER
Let There Be Dark
CRUZ DEL SUR

Kolmas albumi Let There Be Dark on vuonna 2015 perustetun Towerin tähän mennessä raskain, metallisin ja kiivain julkaisu.

Losangelesilaisyhtyeen kivijal­kana on edelleen perinnemetal­li, mutta aiemmasta tuotannos­ta tutun, aavistuksen rokkaavam­man Cirith Ungol -tyyppisesti eeppisen tarinankerronnan sijaan rätkytellään lähes thrash-tem­poon. Tuotanto on vanhakantai­nen ja selkeä, joskaan tuskin or­gaaninen.

Kappaleidensa osalta 40-mi­nuuttinen on sen verran sillisa­laattia, ettei teoksia oikeastaan lii­maa koherentiksi kokonaisuudeksi mikään muu kuin solisti Sarabeth Linden. Voimakkaalla paatoksella ja haavanlehden lailla lepattaval­la vibratolla laulava Linden onkin elementti, joka tekee muutoin ai­ka samantekevästä Towerista per­soonallisen – ja lähes sietämät­tömän.

Hoilotus ei todellakaan hyväile korvaa, ja kun laulaja toisinaan vie­lä kiekaisee esimerkiksi soolojen perään vain koska pystyy, hampai­ta narskutellessa alkavat amalgaa­mit irrota.

Tämä ei kuitenkaan vie mitään pois kitaristipari James Danzon ja Zak Penleyn tyylikkäistä kitaraku­delmista, joita kuuntelee mielel­lään.