Yksi mies kuulostaa eläväiseltä bändiltä – arviossa Val Tvoar

Arvio on julkaistu Infernossa 1/2017.

13.04.2017
Val Tvoar
In Light You Believe... But in Darkness You Dwell
Haliaed

Pitkän linjan eestiläismuusikko Val Tvoar yllätti viime vuonna julkaisemalla erinomaisen iskevän paketin tarttuvasti rouhivaa kivilouhosrokkausta. Pörinässä oli sellaista lämminhenkistä ja suoraan korville käyvää rouhintaa, että jopa allekirjoittaneen kaltainen tyyliallergikko saattoi sitä ihastella.

Debyyttipitkä In Light You Believe… But in Darkness You Dwell sisältää ylempänä mainitun In Light You Believen soundeiltaan terävämmäksi mulkattuna, viisi uutta kappaletta ja bonuksena toissa vuonna julkaistun, laadullisesti heikomman Into the Unknown -ep:n – eli kaiken materiaalin, mitä Val Tvoar on nimellään julkaissut.

Levyn viisi uutta raitaa jatkaa In Light You Believen sielukasta ja analogisen tuttavallisesti purevaa soundia. Kyuss ja Fu Manchu ovat edelleen läsnä, kuten myös Black Sabbath. Groove, bluesahtava tunnelma ja erinomaiset kitarasoolot saavat ihmettelemään Val Tvoarin repertuaaria, sillä äijä on soittanut, säveltänyt, nauhoittanut ja laulanut kaiken jälleen itse. Tästä huolimatta lopputulos kuulostaa bändiltä, jossa on eloa.

Ehdoton etu on myös se, että ideat esitellään keskimäärin noin kolmessa minuutissa. Kappaleita ei venytetä, eikä junnaamista harrasteta lainkaan. Kun riffit ja koukut on asianmukaisesti väännetty, perään isketään seuraavaa vetäisyä. Alan miehet huomio, sillä tämä kannattaa testata.