Cradle of Filthiltä uusi levy ulos keväällä – vaan onko paljon puhuttu Ed Sheeran -yhteistyö mukana?

Dani Filth kertoo.

08.01.2025

Cradle of Filthin seuraava pitkäsoitto on tarkoitus saattaa päivänvaloon tulevana keväänä, sanoo Dani Filth tuoreessa Metal Hammer -lehden haastattelussa.

”Sen nimi on The Screaming of the Valkyries ja sen pitäisi ilmestyä huhtikuun alussa. Siinä on elementtejä kaikesta, mitä olemme aiemmin tehneet. Muutama nyökkäys Midianin ja Dusk… and Her Embracen suuntaan, erityisesti tunnelmassa ja teemoissa. Scott Atkins teki loistavaa työtä tuotannollisesti”, Filth paljastaa ja lisää, että kyseessä ei ole teemalevy.

”Konseptialbumit ovat kinkkisiä. Täytyy olla tunnelivisio ja polku, jolta ei voi poiketa. Tämä on ihan vaan levy ilman täytepaloja kuten introja ja outroja. Ei vierailevia tähtiä. Vain yhdeksän biisiä. Sillä on silti melkoisesti pituutta, totta kai. Emme vain pysty tekemään lyhyitä biisejä vaikka henkemme riippuisi siitä.”

Levy ei siis tule sisältämään paljon puhuttua ja monen pelonsekaisella jännityksellä odottamaa yhteistyötä pop-suuruus Ed Sheeranin kanssa.

Lue myös: Dani Filth yhteistyöstä popsuuruuden kanssa: ”Se kuulostaa juuri siltä, miltä voit kuvitella Cradle of Filthin ja Ed Sheeranin yhdessä kuulostavan”

”Emme halua muun levyn jäävän sen varjoon. Mutta se tullaan julkaisemaan. Emme vielä tiedä, miten se tapahtuu, mutta biisi on tehty, miksattu ja odottaa hyllyllä jossain. Virtuaalisesti, siis”, Filth vahvistaa.

”Mutta se biisi on vitun hieno. Vain kourallinen ihmisiä on päässyt kuulemaan sen. Edes äitini ei ole kuullut sitä.”

Levyltä on toistaiseksi julkaistu vasta yksi single Malignant Perfection. Kuuntele biisi täältä.

Lue myös: Cradle of Filthiltä ulos ensimmäinen single tulevalta albumilta