Iced Earth -nokkamies kaularangan leikkaukseen Nummirockin jälkeen

20.05.2014

Iced Earth lähtee festarikesän jälkeen tauolle. Amerikkalaisyhtye nähdään kesäkuussa Nummirockissa ja viimeinen keikka ennen taukoa on Wackenissa. Bändin nokkamies Jon Schaffer kertoi aikalisän syyksi toisen kaularangan leikkauksensa.

”Olin ensimmäisessä kaularangan leikkauksessa 14 vuotta sitten. Ironisesti sekin ajoittui Wackenin tienoille. Soitin muutama viikko leikkauksen jälkeen Wackenissa niskatuessa. Tällä kertaa se ei ole mahdollista, koska tarvitsen enemmän aikaa parantumiseen. Plagues of Babylonin studiosessioista lähtien tilani on mennyt vauhdilla huonommaksi. Tämä on vaivannut minua kauan, mutta nyt vaikutukset tuntuvat jo käsissäni ja olkapäissäni”, Schaffer kommentoi.

”Eikä kyse ole vain soittamisesta, Iced Earth on ympärivuorokautinen duuni. Tekee hyvää päästä huilaamaan niin, ettei kuule sanoja ’Iced Earth’ hetkeen. Saan paranneltua kaularankani ja ladattua akkuni”, Schaffer kertoo.

Iced Earth on siis mahdollista nähdä juhannusviikonloppuna Kauhajoen Nummirockissa ennen Schafferin leikkausta.