Sybreedin laulaja lähti bändistä – Suomen-keikat peruttu

29.10.2013

Sybreed tiedotti hetki sitten, että laulaja Benjamin Nominet on eronnut kokoonpanosta. Bändille Nominetin ilmoitus tuli harmilliseen saumaan, sillä sveitsiläisten oli määrä lähteä perjantaina Soilworkin kanssa Euroopan-kiertueelle. Sybreedin osalta tämä kiertue on siis peruttu ja bändin koko tulevaisuus kuulostaisi olevan vaakalaudalla.

”Benjamin ilmoitti meille, ettei hän voi osallistua tulevalle kiertueelle. Hetken mietittyään hän päätti lähteä koko bändistä ammattimaisiin ja henkilökohtaisiin syihin vedoten”, bändi kirjoittaa tiedotteessaan.

”Olemme päättäneet perua tulevat keikkamme. Sen lisäksi, että Benin korvaaminen näin lyhyellä varoitusajalla on mahdotonta, emme edes halua sitä tehdä. Keskitymme nyt muihin projekteihimme ja aika näyttää mitä tuleman pitää.”

Lisäksi tiedotteessa pahoitellaan tapahtunutta ja kiitellään faneja vuosien tuesta. Lue koko tiedote tästä linkistä klikkaamalla.

Sybreedin piti konsertoida Soilworkin ja Keep of Kalessinin kanssa 28. marraskuuta Helsingin Tavastialla, 29. marraskuuta Tampereen Klubilla ja 30. marraskuuta Seinäjoen Rytmikorjaamolla. Soilwork ja Keep of Kalessin nähdään toki edellä mainittuina ajankohtina.