Evergrey joutui vuosi sitten uransa vaikeimpaan tilanteeseen. Suurten muutosten ja tunteiden siivittämänä syntyi kenties bändin vahvin levy.
Teksti: Vilho Rajala
Kuusitoista vuotta, kahdeksan levyä ja melkoinen määrä keikkoja. Ruotsalainen melodisen ja progressiivisen metallin pitkämatkalainen on saavuttanut paljon, mutta uusin levy Glorious Collision kampeaa bändiä yhä ylemmäs.
Evergreyn kitaristilaulaja Tom S. Englund kertoo, että levy on saanut ennenkuulumattoman hyvän vastaanoton.
– Kaikki tuntuvat yhteen ääneen olevan vaikuttuneita levystä, mitä ei ole tapahtunut koskaan ennen! Se on aika outoa, mutta minulle tietenkin valtava helpotus, koska harkitsimme jo lopettavamme koko homman tähän levyyn.
Englund vastaa kysymyksiin kotoaan, samalta sohvalta, jolla istui vuosi sitten paljon vakavammissa tunnelmissa. Vastapäätä istuivat kitaristi Henrik Danhage ja rumpali Jonas Ekdahl. Keskustelun aiheena oli heidän lähtemisensä bändistä.
Lopulta bändistä lähti myös basisti Jari Kainulainen, joka alun perin ehdotti Englundille syvällistä keskustelua Danhagen ja Ekdahlin kanssa. Jäljelle jäivät vain Englund ja kosketinsoittaja Rikard Zander.
– Kun sanoimme Henrikin ja Jonasin kanssa hyvästit ja kiitokset toisillemme, se tuntui välittömästi hyvältä. Sekunti sen jälkeen ajattelin, että mitä helvettiä minä nyt teen? Tässäkö tämä nyt oli? Se oli todella pelottavaa, Englund kertaa.
Hän kertoo tarinaansa hyväntuuliseen sävyyn ja naureskelee tämän tästä. Se on ymmärrettävää, koska tarina olisi saattanut päättyä aivan toisin. Englund on selviytynyt tähän asti suurimmasta bändikoettelemuksestaan voittajana, joten ei ihme, jos hymy on herkässä.
Evergreyn loppu oli Englundille täysin uusi käsite.
– Sellaista vaihtoehtoa ei ollut olemassa aiemmin. Minulla ei ollut sellaista ajatusta järjestelmässäni. Kun tajusin, että niin voi käydä, se oli helvetin vaikea paikka.
Lue koko juttu uudesta Infernosta!