Iron Maiden -nokkamies Bruce Dickinson julkaisi viime vuonna uuden sooloalbumin (The Mandrake Project) lähes 20 vuotta Tyranny of Soulsin (2005) ilmestymisen jälkeen. Seuraavaa sooloalbumia ei tarvitse odotella kuitenkaan ihan yhtä kauan, vakuutti Dickinson hiljattain radiopersoona Eddie Trunkin kanssa keskustellessaan.
”Aiome äänittää levyn ensi vuoden tammikuussa täällä Los Angelesissa. Vietimme itse asiassa [bändin kanssa] juuri studiossa muutaman päivän päivittäen demoja, joita olemme tehneet rumpukoneiden kanssa ja näin. Nyt soitimme niitä koko bändin voimin, mikä nostaa biisit kokonaan uudelle tasolle”, Dickinson kertoo.
”Meillä on 18 demotettua biisiä levyä varten. Kaikki eivät tule levylle – luulen, että valkkaamme 9-11 bängeriä – ja loppujen kanssa katsotaan sitten, mitä niiden kanssa tehdään.”
Tuleva levy tulee eroamaan The Mandrake Projectista ainakin yhdellä merkittävällä tavalla, sanoo Dickinson: se tullaan tekemään kokonaan laulajan nykyisen keikkakokoonpanon voimin.
”Tulemme äänittämään sen kokonaan livenä studiossa. Mandrake oli kuin Frankensteinin hirviö, joka oli kasattu osista – osa materiaalista oli nauhoitettu jo 2014, osa oli taas koronan jälkeisiä juttuja. Se oli siis soonisesti hieman levällään.”
Lue myös: ”Olin tänään studiossa…” – Bruce Dickinson on saanut soolouransa uuteen vauhtiin eikä aio jarrutella
Lue myös: Unohtumaton ilta – raportti ja kuvat Bruce Dickinsonin Helsingin-keikalta