Disturbedin konsertti peruttiin turvallisuusriskien takia – syynä David Draimanin Hamasin vastaiset kommentit

Draiman on tukenut avoimesti Israelin armeijaa.

Julkaistu:

Yhdysvaltalaisen Disturbedin oli määrä esiintyä keskiviikkona 15. lokakuuta Belgian pääkaupungissa Brysselissä, mutta konsertti on jouduttu perumaan. Perumisen syynä ovat laulaja David Draimanin kärkkäät ulostulot koskien Gazan sotaa.

Draiman tukee avoimesti Israelin armeijaa ja on muun muassa vieraillessaan maassa vuonna 2024 kirjoittanut Gazan pommituksiin käytettäviin ammuksiin “fuck Hamas.” Hänen suuntaansa on lingottu rankkaa kritiikkiä, ja esimerkiksi Ozzy Osbournen ja Black Sabbathin jäähyväiskonsertti Back to the Beginningissä yleisö buuasi Draimanille tämän astuessa lavalle.

Lue myös: Yleisö buuasi Disturbedin David Draimanille Ozzyn ja Black Sabbathin jäähyväiskonsertissa

Lue myös: ”Ystäväni lietsovat juutalaisvihaa” – David Draiman rökittää Tom Morelloa kovin sanoin

Nyt Brysselin poliisi sekä pormestari ovat päättäneet, että yhtyeen esiintyminen olisi tästä johtuen turhan riskaabeli tilaisuus, ja peruuttaneet konsertin. Pormestari Charles Spapens kertoo De Standaard -lehdessä esiintymisen olevan tulenarka johtuen Draimanin Israelin armeijalle osoittamasta vankasta tuesta.