Floor Jansen on Timo Tolkin metallioopperan pääsolisti

09.12.2013

Timo Tolkin metallioopperaprojekti Timo Tolkki’s Avalon on kiinnittänyt solistikseen Floor Jansenin. Nightwishin ja ReVampin laulaja toimii Avalon II -albumin pääsolistina ja häntä kuullaan myös maaliskuussa ilmestyvällä singlellä.

”Olen studiossa parhaan laulajan kanssa, jonka kanssa olen koskaan työskennellyt koko urani aikana. Luulin, että olen nähnyt kaiken, mutta Floor on todistanut nämä luulot vääriksi”, Tolkki hehkuttelee helsinkiläisstudion syövereistä.

Epica-laulaja Simone Simons on jo aiemmin ilmoitettu levyn solistivieraaksi. Instrumenttien varressa nähdään tuulahdus vanhaa Stratovariusta: rummuissa on Stratovariuksen perustajajäsen Tuomo Lassila ja kosketinsoittimissa jo Stratovarius-debyyttilevyllä vaikuttanut Antti Ikonen.

Avalon II:n on määrä ilmestyä toukokuussa ja Euroopan-kiertue on suunnitteilla sen yhteyteen. Livekokoonpanosta Tolkki lupailee lisätietoa lähitulevaisuudessa.

Katso alta Floor Jansenin videotervehdys.