Ilon päivä Sabaton-faneille: kaksi uutta biisiä ja tulevan levyn tiedot julki

Legendsillä käsitellään historian merkkihenkilöitä Julius Caesarista Napoleoniin.

25.07.2025

Sanoitusten aiheet sotahistoriasta ammentava ruotsalainen power metal -suuruus Sabaton on julkistanut tietoja syksyllä ilmestyvästä odotetusta uudesta pitkäsoitostaan. Samalla tulevalta Legends-levyltä on julkaistu singlejä peräti kaksin kappalein. Katso The Duelist– ja Lightning at the Gates -kappaleiden lyriikkavideot alempaa.

Legends on Sabatonin 11. pitkäsoitto ja ensimmäinen, joka julkaistaan yhtyeen oman levy-yhtiön kautta. Lokakuun 17. päivä julkaistavan levyn kappaleet käsittelevät historiallisia merkkihenkilöitä kuten Julius Caesaria, Napoleon Bonapartea, Jeanne D’arcia ja Miyamoto Musashia, legendaarista miekkataituria. Nyt julkaistuista singleistä The Duelist kertoo juurikin Musashista, Lightning at the Gates puolestaan sotapäällikkö Hannibalista.

Legends-albumin kansitaiteen sekä kappalelistan löydät alta heti lyriikkavideoiden jälkeen. Levyltä jo aiemmin julkaistut singlet Templars ja Hordes of Khan voit tsekata tästä ja tästä.

Legends-kappalelista:
1. Templars
2. Hordes of Khan
3. A Tiger Among Dragons
4. Crossing the Rubicon
5. I, Emperor
6. Maid of Steel
7. Impaler
8. Lightning at the Gates
9.The Duelist
10. The Cycle of Songs
11. Till Seger