Eipä tällä jutulla ole musiikin kanssa mitään tekemistä, mutta keskiviikon kevennyksen piikkiin menköön. Koska uutinen liittyy Yhdysvaltain Oklahoman osavaltioon, kerrotaan knoppitietona, että Metal Archives listaa Oklahoman osavaltiosta vain 116 metallibändiä.
Raamattuvyöhykkeeseen lukeutuvan Oklahoman konservatiivit saattoivat tehdä raamattupäissään karhunpalveluksen itselleen. Republikaanien hallitsema lainsäädäntöelin hyväksyi yksityisesti rahoitetun, kymmentä käskyä kuvastavan monumentin parlamenttirakennuksensa pihalle. Projekti sai kritiikkiä lakieksperteiltä perustuslain vastaisena, mutta se meni läpi ja monumentti nousi valtion tontille.
New Yorkista kotoisin oleva Satanic Temple näki tässä mahdollisuuden ja ilmoitti vastaaville viranomaisille haluavansa lahjoittaa oman monumenttinsa kymmenen käskyn patsaan viereen. Temppelin edustaja Lucien Greaves kertoi, että suunnitelmia monumentiksi on useita ja ehdotuksia tulee nähtäville jo tässä kuussa.
Republikaanien edustaja Mike Ritze, joka oli puuhamiehenä kymmenen käskyn veistoksen läpiviemisessä, saa kehuja Greavesilta. ”Hän auttaa satanistien agendaa enemmän kuin kukaan meistä on kykeneväinen. Kun avaa julkiset tilat uskontojen käyttöön, tulet näkemään myös meidät!” Yllättäen Ritze on kieltäytynyt kommentoimasta asiaa.
”Jos päättäjät sallivat yhden uskonnon ilmaisun, heidän on sallittava myös vaihtoehtoiset aatteet. Vaikka paras ratkaisu voisi olla valtion ja uskonnon erillään pitäminen”, kansalaisoikeuksien ja lain asiantuntija Brady Henderson kommentoi.
”Näkisin mieluiten Oklahoman parlamentin työskentelevän ennemmin yhteisömme eteen kuin rakentavan graniittisia monumentteja, joilla osoitetaan kuinka uskovaisia he ovat. Kymmenen käskyn veistos tuputtaa kristillistä sanomaa ja koska se on hyväksytty, Satanic Templen tarjoamaa monumenttiakaan ei voi uskonnonvapauden johdosta hylätä”, Henderson jatkaa.
Asiasta uutisoi The Guardian.