Suomalainen pelitalo teki heavy metal -matopelin

09.03.2012

Onko Ironworm seuraava kotimainen pelihitti? Ainakin Infernon testaajan peli koukutti. Katso traileri!

Kuva: 10tons

Tamperelainen 10tons-pelitalo julkaisi viime vuoden lopussa Swingworm-nimisen pelin, jonka alustalle on nyt tehty spin-off nimeltä Ironworm. Pelin päähenkilö on heavy metal -mato, joka murskaa vastustajia käyttäen kroppaansa piikkinuijana.

Taustalla soi tietenkin hevi, joka ei ole kuitenkaan minkään ”oikean” bändin tekemää vaan Sound Reel Finlandin.

– Sound Reel on tehnyt musiikkia myös joihinkin muihin peleihimme, kuten esimerksi Heroes of Kalevalaan. Halusimme peliin sekä graafisesti että musiikillisesti ”retrohevahtavaa Lemmy-henkeä” ja mielestämme se onnistui melko mainiosti, kertoo Sampo Töyssy 10tonsista.

Infernon testissä peli osoittautui varsin koukuttavaksi ja alusta saakka myös melko haastavaksi. Sound Reel on tehnyt hyvää työtä. Groovava vanhan liiton heavy rock istuu pelin taustalle kuin nenä päähän.

Ironworm on ennen kaikkea mobiilialustoille suunniteltu, mutta on saatavilla myös kotikoneille.

10tons on perustettu vuonna 2003 ja työllistää nykyään seitsemän henkeä. Tähän mennessä suosituimpia pelejä ovat olleet Sparkle, Azkend ja Heroes of Kalevala.

Katso Ironwormin traileri!