Motörhead-legenda Lemmy Kilmisterin terveydentila on reistaillut tänä vuonna huolestuttavasti. Vuoteen mahtuu kaksi peruttua Motörheadin Suomen-keikkaa, mutta mikäli kaikki menee hyvin, nähdään brittijyrä Hartwall-areenalla 14. maaliskuuta.
Rumpali Mikkey Dee ilmaisi huolensa jääräpäisen bänditoverinsa tilasta lokakuussa ja Lemmy on vihdoin tajunnut oman kuolevaisuutensa myös itse. Viskin ja tupakan suurkuluttajana tunnettu 67-vuotias on lopettanut väkevien viinojen juomisen ja tupakoinnin.
”Olen lopettanut tupakoinnin ja juon enää vain viiniä. Maksan velkaa hyvistä ajoista. Tämä on summa kaikesta mitä olen tehnyt – ja olen ehtinyt tekemään paljon”, Lemmy kertoo New York Timesin haastattelussa.
Lemmyllä on työn alla myös soololevy, joka on Classic Rockin mukaan lähes valmis. Luvassa on kaksi biisiä Reverend Horton Heatin kanssa, kaksi kappaletta The Damnedin kanssa sekä kappaleet Dave Grohlin ja Joan Jettin kanssa.
”Se ei tule olemaan Motörheadia, mutta se on silti mahtavaa rock’n’rollia”, Lemmy hehkuttaa.