Kun Twisted Sisterin klassikkokokoonpanon rumpali A.J. Pero menehtyi 2015, teki bändi jäähyväiskiertueen rumpalilegenda Mike Portnoyn kanssa ja löi pillit pussiin vuonna 2016. Yhtyettä on sen jälkeen kosiskeltu takaisin keikkalavoille varsin rahakkaiden tarjousten voimin, mutta varsinkin nokkamies Dee Snider on ollut tiukkana sen suhteen, että bändi ei tee paluuta. Snider on myös haukkunut esimerkiksi KISS-yhtyettä siitä, miten tämä on tehnyt useita jäähyväis- ja paluukiertueita, ja vannonut, ettei Twisted Sisteristä tule sellaista bändiä vaan lopettamispäätöksessä pysytään.
Vuonna 2023 yhtye nousi kuitenkin lavalle yhden keikan verran Kaliforniassa järjestetyssä Metal Hall of Fame -hyväntekeväisyysgaalassa ja nyt yhtye on juuri tiedottanut lähtevänsä ensi vuonna maailmankiertueelle.
Lue myös: Dee Snider käänsi takkinsa: Twisted Sister palaa keikkalavoille
Mikä sai äänen muuttumaan kellossa? Dee Snider, joka vielä muutama vuosi takaperin sanoi jättäneensä kaikki musiikkihommat taka-alalle, keskusteli yhtyeen paluukiertueesta radiopersoona Eddie Trunkin tuoreessa haastattelussa.
”Kyse on merkkipaaluista. Täytin maaliskuussa 70 vuotta ja tajusin, että vau, ensi vuonna tulee 50 vuotta siitä, kun liityin Twisted Sisteriin ja meistä – minusta, Eddiestä (Ojeda, kitara) ja Jay Jaystä (French, kitara) – tuli bändi. Se on merkittävä juttu”, Snider sanoo.
”Ja tarjouksia yhteenpaluusta vain tulee ja tulee jatkuvasti. Niinpä soitin jätkille: ’Mitäs tuumaatte?’ Se oli ikään kuin haaste meille kaikille. ’Pystymmekö siihen vielä tämän kerran?’ Onhan tuolla yhä Paul McCartney ja Mick Jagger ja Alice Cooper. Miten voimme sanoa, että olemme liian vanhoja?
Snider sanoo olleensa kiertueita vastaan muun muassa siksi, ettei ole halunnut tuottaa faneille pettymystä.
”Olemme monesti keskustelleet siitä, millainen viihdyttäjä olen. Miten olen luonut tämän energisen lavapersoonan ja sitä energiaa ihmiset odottavat näkevänsä. Vähempi olisi pettymys paitsi yleisölle, myös minulle itselleni”, Snider tuumaa.
”Joo, kyllä minä olen kunnossa ja minut on nähty lavalla vierailemassa Bret Michaelsin kanssa ja näin, mutta siinä on kyse neljästä biisistä. Ei kahdeksastatoista. Mutta olemme yhä tässä, joten annetaan palaa. Haastetaan itsemme. Sitä paitsi teemme sen oikeista syistä. Tässä ei ole kyse rahasta tai mistään sellaisesta. Teemme tämän vielä kerran koska haluamme sitä. Ja kysyntää löytyy ympäri maailman, joten antaa mennä vaan.”
”Mutta kuten sanoin, on todella eri asia vetää neljä biisiä Bret Michaelsin kanssa kuin kokonainen 20 biisin setti. Mutta en todellakaan halua häpäistä itseäni eikä bändi halua häpäistä itseään. Joten ihmiset tulevat olemaan vaikuttuneita. Lupaan, että monet kaksikymppiset tulevat tuntemaan olonsa hyvin kurjaksi rinnallamme.”
Yhtyeen juhlakiertueesta ei vielä tässä vaiheessa tiedetä kuin se, että sellainen on tulossa ensi vuonna. Nähtäväksi jää, saadaanko yhtye myös Suomeen.