Jyrki 69 ja Pekko Käppi tekivät Suvivirrestä tummasävyisen uuden tulkinnan – katso video

Suvivirsi löytyy kaksikon tulevalta Wirsiä-albumilta.

Julkaistu:

Teologiaa opiskeleva The 69 Eyes -nokkamies Jyrki ”69” Linnankivi julkaisee syksyllä yhdessä jouhikkotaiteilija Pekko Käpin kanssa työstetyn Wirsiä-albumin, jolle kaksikko on levyttänyt uusia tulkintoja erilaisista virsistä. Levyltä julkaistiin aiemmin ensimmäisenä maistiaisena Virsi 484 – Totuuden henki, ja nyt julkaisuvuorossa on huomisen helatorstain kunniaksi mikäpä muukaan kuin itse Suvivirsi.

Suvivirsi on minulle se ’school’s out’ -biisi, joka liittyy vahvasti koulujen päättymiseen ja kesän alkuun. Sitä harjoiteltiin kouluissa kevätjuhlia varten – ja opintojeni myötä olen huomannut, että Suvivirsi on todella suosittu myös kirkkohäissä aina juhannukseen asti”, sanoo Linnankivi.

1700-luvun alussa suomeksi 1600-luvun lopun ruotsinkielisen En Sommarwisa -virren pohjalta suomeksi käännetyn Suvivirren kylkeen on tehty myös musiikkivideo, jonka voit katsoa alta.

Linnankivi kertoo suunnitelleensa virsien levyttämistä (Johnny Cashin ja Elviksen hengessä) jo pitkään. Pekko Käppi tuli mukaan Linnankiven nähtyä jouhikkotaiteilijan Robert Plantin lämmittelijänä Finlandia-talolla.

”Käpin Finlandia-talon -keikka oli fantastinen. Keikkaa kuunnellessa mielessä muhinut ajatus virsien levytyksestä kirkastui: tässä on se tyyli, mitä olen tietämättäni hakenut”, toteaa Linnankivi.

Youtube video