Vuonna 2016 lanseerattu Iron Maiden: Legacy of the Beast -mobiilipeli, joka on kerännyt vuosien saatossa kuusi miljoonaa pelaajaa, lopetetaan vuodenvaihteessa. Peliä voi vielä pelata vuoden loppuun asti ja tekijätiimi Navigator Games on suunnitellut loppumetreille erilaisia spesiaaleja.
”Kaikilla matkoilla on päätepisteensä, jopa kaikkein uskomattomimmilla”, peliyhtiö avaa asiasta kertovan tiedotteensa.
”Nyt kun Iron Maidenin The Future Past -kiertue tulee päätökseensä tulevana viikonloppuna Brasiliassa, se muistuttaa meitä pelin uskomattomista saavutuksista, erityisesti sen mukaan nimetystä ja siitä inspiroituneesta kiertueesta. Vuodesta 2018 vuoteen 2022 kestänyt Legacy of the Beast -kiertue tavoitti yli 3 miljoonaa fania ja sen tiimoilta yhtye esiintyi maailman suurimmilla festareilla ja stadioneilla. Se oli heittämällä kaikkien aikojen jännittävin ja kunnianhimoisin tapa markkinoida videopeliä ja antoi sille pitkän iän ja suuren suosion.”
”Mitä tulevaisuuteen tulee, tiimimme jatkaa yhteistyötä Iron Maidenin kanssa uusissa projekteissa, joista kerromme sitten myöhemmin kun on sen aika. Ensin aiomme kuitenkin jättää hyvästit tälle luvulle ja juhlistaa kanssanne sitä, mitä rakensimme yhdessä.”
Pelin viimeisenä kuukautena kaikki pelin sisäiset rahalliset ostot on poistettu ja lisäosia saa ladattua ilmaiseksi. Lisätietoja pelin muista jäähyväisspesiaaleista löydät täältä.
Ilmaiseksi ladattavassa Legacy of the Beast -pelissä pelaaja ohjastaa Iron Maidenin Eddie-maskottia, joka esiintyy pelissä erilaisina levyjen ja sinkkujen kansista tutuissa olomuodoissaan kuten muumiona (Powerslave), puuhirviönä (Fear of the Dark), kyborgina (Somewhere in Time) ja niin edelleen. Eddie ja Eddien ympärille kerätyt hahmot etenevät tasolta toiselle Maidenin levyistä ja kappaleista tutuissa maisemissa taistellen vihollisia vastaan vuoropohjaisesti. Bändin levyiltä tuttujen visuaalien lisäksi pelissä soi luonnollisesti myös yhtyeen musiikki.
Legacy of the Beast ei ole ainoa virallinen Iron Maiden -peli, joita vuosien varrella on nähty. Vuonna 1999 julkaistiin yhdessä Ed Hunter -kokoelmalevyn kanssa samanniminen shoot ’em up -peli, jossa seikkailtiin myös bändin kansitaiteista tutuissa maailmoissa. Yhtye lähti Ed Hunterin julkaisun merkeissä kiertueelle, jolla laulaja Bruce Dickinson ja kitaristi Adrian Smith palasivat takaisin bändiin. Iron Maiden on toiminut samalla kuusimiehisellä kokoonpanollaan tästä kiertueesta saakka.