Pitkän linjan rocklegenda Deep Purple julkaisee 3. heinäkuuta uuden pitkäsoittonsa Splat! Nyt levyltä on julkaistu sen ensimmäinen single Arrogant Boy, jonka kylkeen tehdyn videon voit katsoa alta.
”Arrogant Boy kertoo tarinaa Billystä, joka ei osannut lukea eikä kirjoittaa. Hän on tyytymätön ympärillä oleviin asioihin, joten hän korottaa ääntään ja löytää keinon ärsyttää eliittiä tavalla tai toisella. Enkä keksi mitään hauskempaa kuin eliitin ärsyttäminen. Se olisi minulle oikein mukava rutiini aamukahvin jälkeen”, kertoo laulaja Ian Gillan.
Deep Purplen 83 keikkaa kattava albumikiertue käynnistyy 11. kesäkuuta Espoon Metro-areenasta ja jatkaa seuraavana päivänä 12. kesäkuuta Tampereen Nokia-areenalle. Liput ovat myynnissä nyt.
Lue myös: Deep Purple saapuu Suomeen kahdelle areenakeikalle
