Kun Halestorm aloitti toimintansa 1997, yhtye soitti kristillistä rockia. Yhtyeen keulahahmo Lzzy Hale, joka oli bändiä perustaessa 14-vuotias, puhui aiheesta hiljattain Heavy Stories -podcastissa ja sanoo kristillisen vaiheen päättyneen hyvin nopeasti.
”Tapasimme käydä käydä kirkossa kun olin pieni. Vanhemmat halusivat kasvattaa meidät hyvän moraalikäsityksen mukaan ja näin. Mutta oikeastaan heti bändin perustamisen jälkeen meiltä meni maku uskontoon”, toteaa nuorena presbyteeriseen kirkkoon kuulunut Hale.
”Kun bändi perustettiin, kävin kristillistä koulua. Sain todella kuulla todella paljon… Olin jakanut kappaleitamme ja minut kutsuttiin rehtorin kansliaan, koska biiseissämme ei mainittu Jeesusta tarpeeksi. Saimme kuulla tuollaista todella paljon. Ikätoverit olivat jo tarpeeksi pahoja, mutta aikuiset vasta pahoja olivatkin.”
”Kun aloin nähdä sitä tekopyhyyttä siinä, miten kirkko oikeasti toimii ja miten se haluaa muiden toimivan, jokin naksahti aivoissani. Joten lopetimme tuollaiset jutut. Teimme kuitenkin silloin tällöin kirkkokonsertteja, jotka eivät välttämättä olleet meidän juttumme, mutta olivat sellaisia: ’Hei, he haluavat että soitatte nämä kolme biisiä, saatte ruokaa ja viisikymppiä käteen.’ Me lähdimme siitä yhteisöstä, mutta se tavallaan seurasi meitä vielä jonkun aikaa.”
”Tiesimme, että meidät tullaan heittämään ulos tietyistä piireistä ja menetämme joitain ystäviä, mutta samalla tunsin päässeeni lähemmäs Jumalaa kuin olin koskaan päässyt kirkkoon kuuluessani. Se oli sellainen: ’Minun täytyy tehdä tämä, koska se opettaa minulle itsestäni paljon enemmän kuin yksikään raamattupiiri’-juttu.”
Halea huvittaa, miten silti vielä 30 vuotta myöhemmin joissain piireissä pidetään Halestormia yhä kristillisenä bändinä.
”Aivan hiljattain eräs ystäväni soitti minulle ja kertoi olleensa kirkkoystäviensä kanssa viettämässä aikaa ja hän oli pyytänyt Siriä soittamaan Pandorasta kristillistä musiikkia. Ja Freak Like Me lähti soimaan. Olen tuntenut tämän ystävän vuosia ja hän oli aivan hämmästynyt: ’Oletteko te olleet joskus kristillinen bändi?’ Huvittavaa, miten se asia seuraa yhä mukana”, Hale nauraa.
”En kuitenkaan häpeä tai kiistä sitä. Nautin siitä, että pystyn elämään sen kolikon molemmilla puolilla ja näkemään asiat sekä hengellisesti kasvaneen että maallikon silmin. Koska monet opit ja opetukset ovat hyviä, mutta ne menevät pilalle heti, kun ihminen tulee väliin ja käyttää niitä ahneuttaan hyväksi.”