Tuska vastaa monien fanien toiveisiin ja tuo ensi kesänä Suvilahteen yksinoikeudella uutta pitkäsoittoa valmistelevan Slaughter to Prevailin. Kyseessä on siis yhtyeen ensi kesän ainoa keikka Euroopassa.
Deathcore-suuruus Slaughter to Prevail perustettiin vuonna 2014 Venäjän Jekaterinburgissa, mutta vaikuttaa tätä nykyä Floridan Orlandossa, jonne yhtye muutti pian sen jälkeen, kun Venäjä aloitti hyökkäyssodan Ukrainaan. Bändin keulahahmo Aleksandr Shikolay alias Alex Terrible on useaan otteeseen tuominnut Venäjän toimet haastatteluissa ja somessa, ja yhtye on myös julkaissut Venäjää ja sotaa kritisoivan kappaleen 1984, joka on saanut inspiraationsa George Orwellin samannimisestä kirjasta.
Tuska järjestetään 27.-29. kesäkuuta. Muita tähän mennessä vahvistettuja esiintyjiä ovat muun muassa In Flames, Electric Callboy, Marko Hietala, Tarja Turunen, Bambie Thug, Powerwolf, Orbit Culture, Bad Wolves, Alcest, Wind Rose, Insomnium, Cemetery Skyline, Lorna Shore, Apocalyptica, Nothing More, Battle Beast, Kim Dracula, Polaris, Whitechapel ja Korpiklaani. Katso koko ohjelmisto täältä.