Ohi on mennyt tämäkin nuori lupaus. Tai lupaus ja lupaus, bändin jäsenet ovat hädin tuskin kaksikymppisiä, mutta niin vain pihalle laitetaan jo kolmatta täyspitkää.
Ja sanotaan heti kärkeen tämäkin: kyllähän tästä kuulee, että suomalaisen death metalin tulevaisuus vaikuttaa oikein hyvältä.
Blameless Severed Extremities toimittaa hienon sekoituksen vanhan liiton kuoloa, jossa on myös brutaalimpaa ja melodisempaa otetta. Tyylipuhtauskarsinaan levyä ei ole ahdettu, ja hyvä niin. Scythrow kiskoo vaikutteita sieltä täältä, mutta selvimpänä yhteisenä nimittäjänä ovat Jenkkien suuret nimet.
Isoin miinus tulee siitä, että osa kappaleista kuulostaa ehjän kokonaisuuden sijaan kokoelmalta erilaisia osioita. Kun lopputulos on kuitenkin nuorekkaalla sutjakkuudella kulkevaa nopeaa blastaamista, kirkkaasti soivia melodioita ja raakaa ruhjontaa, jää hyvä mieli.
Omaperäiseksi meininkiä ei kehtaa sanoa, mutta erilaisten vaikutteiden sulava yhteispeli antaa kovia lupauksia tulevasta. Muutama kova koukku ja riffi lisää sekä yksilöllisempiä biisikokonaisuuksia peliin, niin tuho on varma.