Tamperelainen tumman death-blues-polun taivaltaja Black Royal julkaisee lokakuun lopussa uuden pitkäsoiton Abyssian. Meriteemaiselta levyltä on aiemmin julkaistu näytteeksi Water of the Crow -single ja nyt sukelletaan astetta syvemmälle uuden Drown the Seaweed -kappaleen merkeissä.
”Veden luonnetta ei ole voinut hallita ja luonnollisena rajana toimivan veden pinnan alla on uskottu olevan oma todellisuutensa, joka on ollut pitkään ihmisen ulottumattomissa. Veden synkkään puoleen liittyy paljon pelkoa ja ahdistusta. Meri voi olla arvaamaton ja ankara, sillä niin myrskyt kuin tyynet ajatkin voivat olla kohtalokkaita eikä koskaan ole voinut olla varma mitä pinnan alle kätkeytyi. Vettä, veden väkeä ja niiden voimaa tulee kunnioittaa. Jos niitä väheksyy ylimielisesti, voi ihmisen kohtalo olla varsin julma”, solisti Riku kertoo.
”Drown the Seaweedin alustavana ajatuksena oli luoda jotain eteeristä ja painotonta. Syntyi äänimaisema, joka leijuu kuin aamukosteus hiljaisen kesäjärven yllä. Kappaleen edetessä sukelletaan syvemmälle C-osan ja soolojen kiskoessa kuulijan pinnan alle tummempiin vesiin. Lopputuloksena on kauniin melankolinen teos, jossa tunnelma on tasapainossa mieleenpainuvan kertosäkeen kanssa.”
Yhtyeen voi nähdä syksyn mittaan keikoilla Lohjalla (3.10.), Turussa (30.10.), Tampereella (31.10.) sekä Seinäjoella (21.11.).
