Uutisoimme eilen, miten Faith No More, joka on keikkaillut viimeksi 2016, julkaisi yllättäen sosiaalisessa mediassa mystisen kuvan yleisömerestä, jonka päällä oli vuosiluku 2027. Fanit spekuloivat tämän tarkoittavan, että yhtye palaa pitkä tauon jälkeen keikkalavoille ensi vuonna.
Nyt yhtyeen basisti Billy Gould on vahvistanut nämä arvailut todeksi tuoreessa Rock Talkin haastattelussa.
”Jep, aiomme tehdä sen. Aiomme soittaa keikkoja”, Gould totesi.
”Musiikkimme on hyvin fyysistä ja hyvin nopeasti tulee aika, kun emme enää pysty soittamaan sitä sillä tavalla kuin tarkoitus. Olimme parikymppisiä kun kirjoitimme biisimme ja ne ovat aina olleet fyysisesti vaativia. Se kuuluu asiaan. Minä ainakaan en voi soittaa niitä biisejä millään muulla tavalla. Mutta olimme kaikki yhdessä sitä mieltä, että pystymme tähän. Meillä on vielä muutama vuosi jäljellä ja aiomme nyt tehdä sen, kun vielä pystymme siihen oikealla tavalla.”
Faith No Moren oli tarkoitus kiertää Eurooppaa vuonna 2020, mutta kiertuetta lykättiin ensin koronan vuoksi ja myöhemmin laulaja Mike Pattonin mielenterveysongelmien vuoksi useammalla vuodella. Lopulta kiertue peruttiin kokonaan. Patton on sittemmin keikkaillut Mr. Bungle -yhtyeen kanssa.
