Amorphisin Tomi Joutsen mukana Trio Niskalaukauksen uudella Kohti tuhoa -singlellä

"Ihminen on kadottanut suhteellisuudentajunsa siihen, mikä on elämässä tärkeää ja todella merkityksellistä", Timo Rautiainen avaa kappaleen lyriikoita.

15.08.2025

Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus julkaisee 12. syyskuuta uuden pitkäsoiton Tuomiojärvi. Kyseessä on yhtyeen ensimmäinen levy uuden rumpalin Aksu Hantun kanssa. Hanttu on myös äänittänyt ja miksannut tulevan levyn.

Nyt levyltä on julkaistu toinen single Kohti tuhoa, jolla kuullaan vierailevana äänenä Amorphis-yhtyeen Tomi Joutsenta. Kappaleessa otetaan tuttuun Niskalaukaus-tapaan kantaa nykyihmisen toimiin ja toimimattomuuteen.

”Ihminen on kadottanut suhteellisuudentajunsa siihen, mikä on elämässä tärkeää ja todella merkityksellistä. Kiinnostuksemme esimerkiksi ilmastomuutoksen vaikutuksiin tuntuu romahtaneen. Uutiset merivirtojen kääntymisistä ja jäätiköiden sulamisista eivät tunnu enää kiinnostavan juuri ketään. Suurempi kiinnostus suuntautuu esimerkiksi ’somevaikuttajien’ edesottamuksiin, varsinkin heidän epäonnistumisiinsa tyhjänpäiväisyyden saralla. Yhteys ympäröivään reaalimaailmaan tuntuu katkenneen. Olemmeko jo kadottaneet selviytymistaidot maailmassa, jossa ei olisi älypuhelimia?”, kuvailee Timo Rautiainen.

Lue myös: Timo Rautiainen & Trio Niskalaukaus julkaisi ensimmäisen singlen uudella kokoonpanollaan – ”Ihminen helposti unohtaa elämän arvaamattomuuden”