Black metal -yhtye Behemoth ja yhtyeen keulahahmo Adam ”Nergal” Darski ovat joutuneet useasti napit vastakkain konservatiivisen kotimaansa Puolan vallanpitäjien ja kirkon kanssa, ja yhtye on joutunut käräjille milloin jumalanpilkasta, milloin maan vaakunan häpäisystä.
Viime viikonloppuna tuli puolestaan päätökseen seitsemän vuotta sitten alkanut oikeusjuttu, jonka aiheutti Nergalin sosiaalisessa mediassa julkaisema video, jossa tämä heilutteli ystävältään Tom Gabriel Fischeriltä (Triptykon, Celtic Frost) lahjaksi saamaansa penis-krusifiksia.
”Tänä samaisena päivänä vuonna 2018 julkaisin Instagramissa hölmön videon, jossa lauloin naistenpäivän kunniaksi vanhaa lastenlaulua kädessäni eräs tietty esine. Ei millään lailla älykästä komediaa, mutta rienaavaa ja shokeeraavaa? Enpä usko – mutta silti jotkut pellet loukkaantuivat ja ryntäsivät suoraan oikeussaliin”, Nergal kertoo viime lauantaina tehdyssä Instagram-julkaisussaan.
”Tietyt konservatiiviset parlamentaarikot vannoivat että joudun vankilaan ja aina yhtä käräjöimishaluinen Ordo Iuris (äärikonservatiivinen katolinen järjestö Puolassa) liittyi kuoroon. Kaikkien näiden oikeussalissa vietetyjen vuosien ja kymmenientuhansien tuhlattujen zlotien jälkeen minut vapautettiin kaikista syytteistä.”
”Päätös on katkeransuloinen voitto. Olen iloinen, että oikeus voitti ja vastustajilleni näytettiin heidän paikkansa. Mutta on kuitenkin absurdia, että näin keskinkertainen vitsi voi tässä maassa kasvaa kalliiksi ja hermojaraastavaksi oikeustaisteluksi.”