Entinen Death- ja Massacre-basisti Terry Butler ”toksisesta” ex-bänditoveri Kam Leestä: ”Onhan hän lahjakas, mutta…”

Butler sanoo olevansa "triljoona prosenttia" varma, että hän ja kitaristi Rick Rozz eivät tule enää koskaan tekemään yhteistyötä Kam Leen kanssa.

Julkaistu:

Left to Die -yhtye, jossa vaikuttavat entiset Death-muusikot Rick Rozz (kitara) ja Terry Butler (basso), julkaisi kesällä esikoispitkäsoittonsa. Levy koostuu vanhoista Deathin demoista, jotka Rozz ja Butler äänittivät uudelleen Gruesomen Matt Harveyn ja Gus Riosin avustuksella. Osa levyn kappaleista on kaukaa niiltä ajoilta, kun Death vielä tunnettiin nimellä Mantas.

Tuoreessa Loud and Proud Italyn haastattelussa Terry Butlerilta kysyttiin, kävikö heillä missään vaiheessa mielessä pyytää levylle mukaan Kam Leetä, joka oli Rozzin ja Death-pomo Chuck Schuldinerin kanssa aikoinaan perustamassa Deathiksi kehittynyttä Mantasia ja jonka kanssa Butler ja Rozz ovat soittaneet yhdessä Massacre-yhtyeessä bändin vuoden 1991 From Beyond -debyytin sekä myöhemmin Back from Beyond -levyn (2014) aikoihin.

”Ei kertaakaan. Voin triljoonan prosentin varmuudella sanoa, että Kam ei tule koskaan tekemään mitään Left to Dien kanssa”, Butler toteaa ykskantaan.

”Olen tuntenut miehen 40 vuotta ja tehnyt hänen kanssaan töitä. Hän on aina toksinen. Onhan hän lahjakas, mutta hänen kanssaan on todella vaikea tehdä yhteistyötä. Joskus itse asiassa tuntuu, ettei hän ajattele kuin ihminen. Emme voi työskennellä hänen kanssaan. Minä ja Rick emme tule työskentelemään hänen kanssaan. Näin asiat vain ovat.”

Lue myös: Kam Lee pahoittelee kommenttiaan, että Chuck Schuldiner olisi ”pöllinyt kaiken” Possessedilta – ”Tarkoitukseni ei ollut vähätellä”

Butlerin vastaus ei tule järin suurena yllätyksenä, osapuolten tulehtuneet välit kun eivät ole mikään salaisuus. Kun Kam Lee muutama vuosi takaperin totesi eräässä haastattelussa Chuck Schuldinerin ”pöllineen kaiken” Possessed-yhtyeeltä, antoi Rozz Leen kuulla kunniansa kutsuen tätä muun muassa ”narsistiseksi revisionistiseksi paskiaiseksi”. Lee vastasi myöhemmin takaisin kutsumalla Rozzia ”mustasukkaiseksi kakaraksi”, joka ”manipuloi sekä minua että Chuckia.”

Youtube video

Lue myös: Tilaa Infernon uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa raskaan musiikin uutiset ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.