Australialaisilla on ihastuttavan ironinen huumorintaju, joka on omiaan vääntämään hirtehiskomiikkaa arvostavat suomalaiset suupielet yllättävään naurun hohotukseen kesken totisemmankin asian.
Sama ominaisuus löytyy usein punk-piireistä, joissa syleillään kaaosta ja viitataan keskisormella hienostelulle ja elitismille.
Pikaisella laskutoimituksella voimme tulla siihen lopputulokseen, että australialaisen punkyhtyeen käsitys huumorista saattaa koetella luterilaisempien kansalaisten sietokykyä monenlaisin keinoin.
Tästä elävänä esimerkkinä toimii loistavasti punkryhmä Private Function, joka on kunnostautunut jo aiemmin innovatiivisilla markkinointitempauksillaan. Kokoonpanon debyyttialbumin nimi oli St. Anger, jonka kansitaiteessa oli lainattu Metallican saman nimisen rieskan kantta sen verran lavealla pensselillä, että äkkinäinen saattaisi kutsua sitä plagioinniksi.
Lue myös: Ranskalaisduo väittää Rammsteinin plagioineen musiikkiaan Deutschland-kappaleeseen
Heidän seuraavasta levystään Whose Line Is It Anyway? tehtiin rajoitettu Mystery Bag -painos, joissa läpinäkyvien vinyylilevyjen sisälle oli prässätty pieniä muovipussukoita, jotka väitetysti sisälsivät spiidiä, viralliselta nimeltään amfetamiinia.
Kolmannen albumin 370HSSV 0773H spesiaalipainos oli 50 kappaleen Gold-erä, jonka jokainen vinyyli sisälsi yhtyeen jäsenten virtsaa.
Lue myös: Brenkkua ja väkivaltavideoita tähtilipun varjossa – Rytmihäiriöltä toinen single tulevalta levyltä
Ja nyt on tullut neljäs täyspitkä. Rieskan nimi on ¯\_(ツ)_/¯ ja sen Goopy-erikoispainos on niin kutsuttu scratch’n’sniff -levy, jota rapsuttelemalla levystä irtoaa tuoksua. Se ei suinkaan hajahda kasarilasten muistoista tutuilta vesimelonin tai purkan tuoksuisilta tarroilta, vaan vaginalta. Gwyneth Paltrow’n vaginalta.
Rouva Paltrow lanseerasi Goop-merkillään vuonna 2020 kynttilän, jonka nimi oli This Smells Like My Vagina ja joka siis väitetysti tuoksahti hänen pimperoltaan. Kynttelit revittiin tietenkin käsistä, ja nyt niistä saa pulittaa yli 600 euroa kappaleelta.
Lue myös: ”Täräytin pimppiäni videolla” – ex-Vixen -laulaja Lorraine Lewis, 66, vilauttelee mielellään
Yhtye tuumasi tämän olevan syrjivää ja he julistivat olevansa sitä mieltä, että jokaisella työväenluokan edustajallakin tulisi olla mahdollisuus nuuskutella tuoksua vuorokauden ympäri.
Siispä tuumasta toimeen, ranskalainen parfymööri völjyyn ja kopioimaan Gwynethin toosan aromeita vinyylille.