Death Angel -kitaristi nimeää asian, joka monissa nykypäivän bändeissä ja soittajissa närästää – ”Tarkoitukseni ei ole haukkua, mutta…”

Ted Aguilar kertoo, mikä asia monissa nykypäivän metallibändeissä tökkii vastaan.

Julkaistu:

Tuoreessa Pipemanin haastattelussa Death Angel -yhtyeen kitaristi Ted Aguilar puhui metallimusiikin kehityksestä ja siitä, mikä seikka monissa nykypäivän uusissa bändeissä ja nuoremmissa soittajissa tökkii hänellä vastaan.

”On hienoa, että bändejä on nykyään paljon ja he pitävät musaa hengissä, kantavat soihtua niin sanotusti. Mutta siinä skenessä missä minä kasvoin Anthrax kuulosti erilaiselta kuin Overkill, Death Angel kuulosti eriltä kuin Testament ja niin edelleen. Kaikki soittivat thrashiä, mutta kaikilla oli oma soundinsa”, Aguilar tuumaa.

”Kaikki olivat imeneet vaikutteita New Wave of British Heavy Metalista, punk rockista ja totta kai Metallicalta. Metallica ja Exodus inspiroivat kaikkia, koska he olivat sen tyylin eturintamassa. Mutta jokainen bändi totesi, että ’Haluamme samaa aggressiota, mutta omalla tyylillä.’ Mark (Osegueda, Death Angel -solisti) ei kuulosta yhään Chuck Billyltä (Testament-laulaja) eikä Chuck Billy kuulosta Sean Killianilta (Vio-Lence -nokkamies) eikä kukaan kuulosta samalta kuin Zetro (Steve Souza, ex-Exodus-laulaja). Tämä on vain minun ajatukseni ja tarkoitukseni ei ole haukkua, mutta tämän päivän metallissa minua närästää se, ettei bändejä erota toisistaan.

”Ja vaikka soittajat ovat aivan uskomattomia – siis luoja, he soittavat meidät kaikki suohon – ennen vanhaan me opettelimme oman soittimemme yhdessä bändinä. ’Opetellaan covereita ja sävelletään biisejä.’ Asioita opittiin yhdessä tekemällä.”

”Ja edelleen, tämä ei ole haukku, koska on paljon uskomattomia muusikoita. Osaisinpa itsekin soittaa kuten he. Mitä tämän päivän juomavedessä oikein on, että he pystyvät soittamaan meidät kaikki suohon? Mutta he ovat kaikki tubettajia tai jotain influenssereita, kun me taas olimme yhdessä bändi. Siinä on jotain erityistä, kun olette kaikki samassa huoneessa, opitte toinen toisiltanne ja pallottelette ideoita sen sijaan, että opettelet kaiken itseksesi ja olet niin tottunut olemaan yksin, että kun lopulta liityt bändiin, et tiedä, miten toisten muusikkojen kanssa toimitaan.”

”Mutta kuten kaikissa elämän asioissa, tässäkin on puolensa. Nyt on kehittynyttä teknologiaa, joka mahdollistaa sen, että voit tehdä riffin, lähettää sen jollekin joka opettelee sen ja äänittää. Mutta siitä puuttuu ihmisten välinen synergia – kun näet toisen kasvot, kuulet heidän ajatuksensa, kenties olette asioista eri mieltä, kaikki sellainen.”

Youtube video

Lue myös: Tilaa Infernon uutiskirje ja tiedät mistä kahvitauolla puhutaan! Nappaa raskaan musiikin uutiset ja puheenaiheet suoraan sähköpostiin tästä.