Death metal -legenda Cannibal Corpsea vuonna 1988 perustamassa ollut kitaristi Jack Owen oli mukana yhtyeen yhdeksällä ensimmäisellä pitkäsoitolla, kunnes erosi riveistä vuonna 2004. Tuoreessa Made In Metalin haastattelussa Owenilta kysyttiin, mitä hän tänä päivänä ajattelee kaikista yhtyeen levyistä, joilla oli mukana, ja hän nosti joukosta yhden, jonka tekisi nyt toisin: vuoden 1991 Butchered at Birth -klassikon, joka on monen fanin ykkössuosikki.
”Tuotanto voisi olla paljon parempi ja kirjoitusprosessi oli mielestäni hyvin stressaava. Debyytin kappaleet olivat hyvin yksinkertaisia, joten kompensoimme sitä ja mielestäni se meni vähän överiksi”, Owen tuumaa.
Lue myös: Ex-Cannibal Corpse -kitaristi ja perustajajäsen bändistä: ”Se oli toksinen ympäristö”
”Se on varmaan ainoa levyistä, jonka kuunteleminen on minulle hyvin vaikeaa. Ainakin minulle se on neljästä ensimmäisestä levyistä sijalla neljä.”
