Kodittomia auttava hyväntekeväisyysjärjestö Centrepoint on katkaissut välit edesmenneen Black Sabbath -legenda Ozzy Osbournen leskeen ja manageriin Sharon Osbourneen. Centrepoint otti etäisyyttä järjestön julkkislähettiläänä toimineeseen Sharon Osbourneen sen jälkeen, kun hän ilmaisi osallistuvansa toukokuussa Lontoossa järjestettävään maahanmuuttovastaiseen Unite the Kingdom -marssiin, jonka organisoi äärioikeistoaktivisti Tommy Robinson.
”Tällainen tapahtuma ei sovi arvoihimme”, järjestö kertoo The Guardianin julkaisemassa tiedotteessaan.
”Centrepoint on ylpeänä tukenut nuoria taustaan, etnisyyteen tai uskoon katsomatta. Jos haluamme nuorten kukoistavan tässä maassa, meidän täytyy varmistaa, että yhteiskuntamme mahdollistaa elämän ilman pelkoa ja antaa kaikki mahdollisuudet opiskeluun tai töihin.”
Sharon Osbourne oli kasvoina järjestön Omaze-hyväntekeväisyyskampanjassa. Centrepoint kertoo tiedotteessaan olevansa tästä Osbournelle kiitollinen.
”Vaikka Sharon tuki meitä tässä kampanjassa, jossa häntä kutsuttiin lähettilääksi kuten Omaze-kampanjassa on tapana, hän ei ole virallisesti Centrepointin lähettiläs eikä meillä ole mitään suunnitelmia jatkaa yhteistyötä tulevaisuudessa.”