Steven Wilson faneista, jotka suuttuivat progemaestron loikattua popimpaan suuntaan: ”Olin siitä oikeastaan iloinen”

"Se tarkoitti, etten ollut taas tehnyt samaa juttua uudestaan ja räätälöinyt sitä yleisölle. Liikun yhä eteenpäin ja kehityn", Wilson pohtii.

09.05.2025

Monille faneille Steven Wilson on tullut parhaiten tutuksi metallisävytteisen progressiivisen rockin sanansaattajana niin soolourallaan kuin varsinkin Porcupine Tree -yhtyeen johtajana. Wilson on kuitenkin varsinkin myöhemmällä soolourallaan laajentanut tyylillistä palettiaan ja eritoten vuoden 2017 To the Bone -levyllä otti popimman lähestymistavan, mikä herätti joissain faneissa suuresti närää.

Tuoreessa The Vinyl Guide -podcastin haastattelussa Wilsonilta kysyttiin, pelkääkö hän koskaan tällaisten tyylimuutosten ja kehittymisen karkottavan faneja, johon Wilson tuumasi, ettei artisti loppujen lopuksi tee musiikkia faneille vaan itselleen.

”Pelkäänkö sitä? Tavallaan, mutta myös nautin siitä. Se voi kuulostaa siltä, että tahallani yrittäisin ärsyttää ihmisiä, mutta en todellakaan”, Wilson pohtii.

”Mielestäni artistin ja fanikunnan välillä vallitsee kirjoittamaton sopimus, että heidän odotuksiaan täytyy haastaa. Koska jos et tee niin, et ole oikea artisti vaan viihdyttäjä.”

Wilson myös kuvailee musiikkialaa siitä erikoisena, ettei muusikon tehtävä ole antaa ihmisille sitä, mitä he haluavat vaan artistin täytyy olla itsekäs ja tehdä musiikkia itselleen. Ja jos joku ärsyyntyy siitä, on se vain merkki siitä, että asioita on tehty oikein.

”Jotkut suuttuivat To the Bonesta, koska siinä oli enemmän pop-sensibiliteettiä. Olin siitä oikeastaan iloinen, koska se tarkoitti, etten ollut taas tehnyt samaa juttua uudestaan ja räätälöinyt sitä yleisölle. Liikun yhä eteenpäin ja kehityn. Jos haluat tulla mukaani, mahtavaa. Jos et, olen toki surullinen, mutta se on osa sitä sopimusta ja olen tehnyt oikean ratkaisun”, tuumaa Wilson.

”En tiedä, vastasiko tämä kysymykseesi, mutta tässä tavallaan mennään koko artistina olemisen ytimeen. Pitääkö olla huolissaan, jos ei miellytä yleisöä? Mielestäni ei. Mielestäni pitää olla enemmän huolissaan siitä, jos kukaan ei pahastu, koska se tarkoittaa sitä, ettet kehity.”

Lue myös: Suurten tunteiden keikka – Steven Wilson Helsingissä